Demsay Elektronik

Elektronik Malzemeler Nedir, Elektronik Malzeme Tedariği

Elektronik Malzeme Nedir?


Elektronik malzeme; elektronik sistemlerde, elektrik akımını kontrol etmeyi ve yönlendirmeyi sağlayan bir cihaz veya fiziksel bir malzemedir. Elektronik devrelerin tasarlanmasında ve oluşturulmasında kullanılır. Elektronik malzemeler; elektrik akımının geçişine izin veren iletkenler, akımı engelleyen yalıtkanlar ve akımı kontrol eden yarı iletken gibi çeşitli malzemelerden oluşur.

İletkenler; elektrik akımını serbestçe ileten malzemelerdir. Örneğin, bakır ve altın iyi iletkenlerdir. Yalıtkanlar; elektrik akımını geçirmeyen malzemelerdir. Örneğin, plastik, seramik yalıtkan özelliktedir. Yarı iletkenler; iletkenler ile yalıtkanlar arasında olan malzemelerdir. Örneğin; silikon yarı iletken özelliğe sahiptir ve elektronik devrelerde sıkça kullanılır.

Elektronik malzemeler, elektronik devrelerin oluşturulması için kullanılır. Bu devreler; dirençler, kondansatörler, diyotlar, transistörler, entegre devreler ve daha bir çok bileşenden oluşur. Her malzemeni, belirli bir elektriksel özellik ve işlev sunar. Örneğin; dirençler elektrik akımını sınırlar, kondansatörler elektrik yükünü depolar, diyorlar elektrik akımını geçirir veya engeller, transistörler akımı kontrol eder ve entegre devreler bir çok bileşeni bir araya getirir.

 

Elektronik Malzemelerin Sınıflandırılması


Elektronik malzemeler; özelliklerine, işlevlerine ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılır. Bunlar; aktif, pasif ve elektromekanik şeklindedir. Fizik kurallarına göre, kendi kendilerine enerji kaynağı sağlayamayan bileşenler pasif bileşenler olarak kabul edilir. Örneğin; pil, enerji kaynağı olduğu için aktif bileşen olarak kabul edilir.

Aktif Bileşenler: En az iki veya daha fazla elementten meydana gelmiş, çalışabilmeleri için enerjiye(voltaja) ihtiyacı olan elektronik malzemelerdir. Tek başlarına kullanılsalar bile, verimli çalışma ortamı için pasif elektronik malzemelere ihtiyaç duyarlar. Bu bileşenler; elektronik devrelerde güç artırımı, sinyal işleme, anahtarlama gibi işlevleri gerçekleştirir.

Pasif Bileşenler: Herhangi bir enerjiye(voltaja) ihtiyaç duymayan ve tek tip maddeden yapılan elemanlardır. Bu elemanlar genel amaçlı elemanlardır, hemen hemen her elektronik devrede bulunurlar. Direnç, kapasitör, bobin ve endüktör gibi malzemelerdir. Pasif bileşenler; elektronik devrelerde direnç sağlama, sinyal depolama, zamanlama gibi işlevleri gerçekleştirir.

Elektromekanik Bileşenler: Hareketli parçaları veya elektrik bağlantılarını kullanarak elektrik işlemleri yerine getirebilen, elektrik enerjisini mekanik harekete dönüştüren veya mekanik hareketi elektrik sinyallerine dönüştüren malzemelerdir. Elektrik motorları, jeneratörler, röleler, transdüserler gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır. Elektromekanik bileşenler, elektriksel sinyalleri mekanik harekete dönüştürerek cihazların çalışmasını sağlar.

Demsay Elektronik, elektronik malzeme temini ve elektronik malzeme tedariği konusunda dünyanın farklı bölgelerindeki global distribütörlerden yaptığı ithalat ile; başta yarı-iletken malzemeler olmak üzere, pasif komponentler, konnektörler, elektromekanik malzemeler, trafo ve bobinler, kablolar, pcb’ler, led/lcd/tft display’ler gibi geniş yelpaze de hizmet sunar.

Global erişimle, kaliteli servis ağında sunduğu uygun fiyat ve hızlı teslimat ile Demsay Elektronik müşterilerine elektronik komponent ihtiyaçlarına çözümler sunmaktadır.

Özel yüklemeler oluşturabilir, ihtiyaç duyduğunuz ürünler ve projeleriniz için teklifler alabilirsiniz.

Teklif Al
Demsay Elektronik