Demsay Elektronik

Elektronik Komponent Nedir, Elektronik Komponent Tedariği

Elektronik bileşenler veya elektronik komponent; elektrik devrelerinin oluşturulmasında kullanılan temel bileşenlerdir. Elektronik komponentler, bir elektronik devrenin veya bir sistemin çalışmasını sağlar ve çeşitli işlevleri gerçekleştirir.

Elektronik bileşenler; aktif bileşenler ve pasif bileşenler olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır.

Aktif Bileşenler: İçlerinde yarı iletken barındıran, sadece belli koşullarda akım geçmesine izin veren devre elemanlarıdır. Yarı iletkenler; normal şartlarda yalıtkan özellik gösteren ancak gerilim, ısı, ışık, basınç gibi etkiler ile iletken özellik gösteren malzemelerdir. Aktif bileşenlere örnek; diyotlar, transistörler, mosfetler, tristör gösterilebilir.

Pasif Bileşenler: Enerji kaynağı ya da etkin elektromotor kuvvetleri olmayan, sadece üzerlerine gerilim uygulandığında oluşan akım sonucunda enerji harcayan veya depolayan devre elemanlarıdır. Pasif bileşenlere örnek; dirençler, kondansatörler, bobinler gösterilebilir.

Elektronik bileşenler; elektronik devre tasarımı, üretimi ve bakımında yaygın olarak kullanılır. Farklı bileşenler bir araya gelerek çeşitli devre yapılarını oluşturur ve elektronik cihazlar çalışır hale gelir. Bu bileşenlerin yani elektronik komponentlerin doğru seçimi ve yerleştirilmesi, elektronik sistemlerin verimli ve güvenilir şekilde çalışmasını sağlar.

Demsay Elektronik, elektronik komponent ticaretinde; Amerika, Avrupa ve Uzak doğudan her hafta düzenli yüklemeler çıkararak elektronik komponent ihtiyaçlarınıza hızlı çözümler sunar.

Özel yüklemeler oluşturabilir, ihtiyaç duyduğunuz ürünler ve projeleriniz için teklifler alabilirsiniz.

Teklif Al
Demsay Elektronik